Izba Pamięci Służebnicy Bożej Rozalli Celakówny w Jachówce

 

 

Oto Konto: 03 8128 0005 0035 7250 2000 0030 Izba Pamięci Rozalii Celakówny
Jachówka 212, 34-211 Budzów woj. Małopolskie

Każdy datek się liczy, dlatego prosimy o pomoc finansową ,starajmy się aby postać Rozalii była godnie upamiętniona.

Naszym planem jest aby powstająca Izba Pamięci nie była tylko martwym muzeum pamiątek po Rozalii ale również służyła do popularyzacji przesłania Intronizacji NSJ . W tym celu powstaje sala na ok 40 -50 osób na której będzie można zarówno przeprowadzić wykład czy spotkanie a także posilić się czy wypić kawę czy herbatę.

 

 

Fundamenty oraz płyta betonowa wykonane !   budowa stan na 12.07.2021

 

Stan budowy Izby Pamięci na dzień 20.11.2021

 

poniżej link do krótkiego filmiku

https://youtu.be/B04saUQRZ1M

 

Stan budowy Izby Pamięci na dzień 02.04 2022

Dzięki ofiarodawcom budowa trwa. Zamówiona stolarka okienna i drzwiowa ma być pod koniec kwietnia.

 

Aktualizacja na dzień 01.07.2022

Prace przy Izbie  Pamięci posuwają się do przodu. Wykonane są wylewki ogrzewanie podłogowe,instalacje elektryczne , tynki wewnętrzne, zamontowana stolarka okienna i drzwiowa, teren przed budynkiem splantoway. Najbliższymi pracami będą : ocieplenie ścian, wykonanie tynków zewnętrznych  oraz podłaczenie budynku do kanalizacji oraz prądu oraz podbitka deskami dachu.

Od lewej Ksiądz Proboszcz Mariusz z Jachówki z członkami Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najśw. Sercu Jezusowemu na budowie Izby Pamięci.

 

Stan budowy na dzień 30.07.2022

 

Stan budowy na dzień 16.09.2022

Zaczynamy montować gabloty w których  będą wystawione  pamiątki po Rozalii Na zdjęciu powyżej pan Stanisław Burliga z Piotrem Grapą podczas montażu gablot.

Na zdjęciu powyżej sekretarz Dzieła Osobistego Poświęcenia się NSJ Jacek Suder na tle banerów przedstawiających życie i przesłanie Rozalii – daru od śp. Ewy Nosiadek.

 

Zamontowaliśmy także ogrzewanie pompą ciepła. Ogrzewanie podłogowe działa już od kilku dni .

Toalety są dwie w tym jedna dla niepełnosprawnych.

 

Dwa pokoje są przeznaczone wyłącznie dla wystawienia mebli i przedmiotów z rodzinnego domu Rozalii

Jest też aneks kuchenny ze zmywarką przeznaczony dla odwiedzających pielgrzymów.

Zamontowaliśmy również napis na ścianie szczytowej tak aby był  dostrzeżony z pobliskiej drogi.

W okienku szczytowym  jest figura Matki Bożej podświetlana w nocy.

Stan na dzień 15.10.2022

Jest już komplet stołów i krzeseł oraz w przedpokoju stolik pomocnik.

 

Uroczyste poświęcenie Izby Pamięci Rozalli Celakówny

W sobotę 1 lipca 2023 w tutejszym kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zebrało się liczne grono parafian i gości zaproszonych na otwarcie Izby Pamięci Rozalii Celakówny. Uwagę zwracały poczty sztandarowe z Jachówki i Bieńkówki (sąsiedniej miejscowości, gdzie została ochrzczona Rozalia). Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną przez kapłanów, których przy ołtarzu powitał proboszcz parafii ks. Mariusz Mendyk.

Homilię wygłosił ks. dr Janusz Mółka, jezuita, moderator Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusa.. Kapłan nawiązał do wydarzenia, które sprowadziło wiernych do świątyni: – Za chwilę dokonamy poświęcenia domu pamięci Rozalii – powiedział ks. Mółka, zaznaczając, że to będzie miejsce nie tylko pamięci, ale przede wszystkim modlitwy. I podkreślił: – Będziemy się zatem uczyć od Rozalii przykładu do naśladowania Pana Jezusa. Rozalii, której skromne życie było oddaniem i poświęceniem się dla Boga, ale także poświęceniem dla drugiego człowieka; chorego, zagubionego, grzesznego. I zauważył, że Rozalia udziela nam lekcji wiary prawdziwej, żywej, głębokiej, bez kalkulacji, egoizmu.

O kulisach powstawania domu opowiedzieli Stanisław Burliga – odpowiedzialny za jego budowę, który podkreślił, że pomysłodawcą dzieła był ks. Władysław Kubik, jezuita, wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym Rozalii Celakówny. Za zaangażowanie w powstawanie dzieła i wszelką pomoc podziękowała Cecylia Burliga – sołtys z Jachówki, która przypomniała także zrealizowane przez lokalną społeczność inicjatywy związane z ich rodaczką i rodziną Celaków.

Nieobecny na uroczystości ks. prof. Władysław Kubik w rozmowie z Niedzielą opowiada: – W czasie powodzi dom rodzinny Rozalii został podmyty i podjęto decyzję o jego rozbiórce. Przedmioty w nim się znajdujące zostały zabrane i złożone w Krakowie, w magazynie. Gdy był on potrzebny, zadzwonili do mnie i zapytali, czy nas interesują te pamiątki. Zorganizowaliśmy transport i korzystając z życzliwości byłego proboszcza w Jachówce, ks. Stanisława Maślanki, złożyliśmy wszystko w garażu przy plebanii. Ksiądz podkreśla współpracę z grupą osób zaangażowanych w szerzenie kultu Sługi Bożej Rozalii Celakówny. I kontynuuje: – W związku z tymi odzyskanymi przedmiotami pojawiła się myśl, żeby przy plebanii wybudować taki dom, gdzie będzie można te pamiątki wyeksponować. Z pomysłem zwróciliśmy się do ks. Maślanki, który uznał, że to cenna inicjatywa. Ksiądz Kubik przyznaje, że to była kosztowna inwestycja, podkreśla też zaangażowanie osób skupionych wokół Dzieła Osobistego Poświęcenia Sercu Jezusa.

 

Po Mszy św. przeszliśmy do stojącej obok plebanii Izby Pamięci Rozalii Celakówny. Budynek poświęcił ks. proboszcz. Ludowa poetka z Jachówki, Maria Strączek na tę okazję napisała wiersz, w którym zawarła m.in. takie myśli: „…Tu się urodziłaś, wzrastałaś dla nieba, Róziu Celakówna, Czcigodna Służebnico Boża. Byłaś Apostołką Serca Jezusowego, stąd kościółek parafialny nosi imię Jego. Rozpalaj nasze serca na wzór Serca Jezusowego, by szerzyła się w narodzie intronizacja Serca Twego…”

W pięknie prezentującym się budynku, po prawej stronie znajduje się część „mieszkalna”. Tu wyeksponowano meble, przedmioty codziennego użytku, w zdecydowanej większości pochodzące z domu Celaków. W drugiej części w gablotach umieszczono m.in. dokumenty dotyczące Rozalii Celakówny, zdjęcia rodzinne, a nawet zachowane ubrania. Pierwsi goście z uwagą przyglądali się eksponatom. Starsi wspominali, że podobne przedmioty, meble wizerunki świętych pamiętają z dzieciństwa.

– Cieszymy się bardzo, że dom upamiętniający naszą rodaczkę powstał – wyznaje Cecylia Burliga. Pani sołtys zapewnia, że pamięć o Rozalii jest w Jachówce i w Bieńkówce żywa. Zaznacza: – Wiemy, że była bardzo dobra, życzliwa, że wszystkim chętnie pomagała nie tylko duchowo, ale też materialnie, pomimo iż sama posiadała niewiele. Jej przykład życia motywuje ludzi do pracy nad sobą, do stawania się lepszymi.

Po otwarciu Izby Pamięci w tutejszej remizie strażackiej odbyło się spotkanie połączone z poczęstunkiem.

 To szczególny dzień dla parafii – zapewnia ks. Mariusz Mendyk. I zaznacza: – Pamiątki po niej, przedmioty tu wyeksponowane jeszcze bardziej nam uświadamiają, że to nasza rodaczka. Wierzymy, że nadal będzie wypraszać także nam wiele łask. Tym bardziej, że dołączamy do inicjatywy realizowanej w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie i podobnie jak tam, także u nas 19. dnia każdego miesiąca będą odprawiane Msze św. o rychłą beatyfikację Czcigodnej Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny.

 

Za tygodnikiem NIEDZIELA nr 29 wyd .małopolskie

 

 

 

 

Kategoria: Bez kategorii, Nasze aktualności, Służebnica Boża Rozalia Celakówna